Pauliści w Łękawicy

25 czerwca br. suma odprawiona została przez ks. Paulistów z Częstochowy, którzy przybyli do nas z okazji 70 rocznicy święceń ks Józefa Łabedzia. Ks. Łabędź był naszym rodakiem i został pierwszym polskim kapłanem Paulistą. Msza Św. została odprawiona w intencji parafian a także zmarłego współbrata.

Ksiądz Józef Alojzy Łabędź urodził się w Łękawicy koło Tarnowa 13 stycznia 1924 roku. Jego ojciec nazywał się Józef Łabędź, a matka Rozalia Stec. 26 sierpnia 1937 roku Józef, jako trzynastoletni chłopiec, wstąpił do Towarzystwa Świętego Pawła. 1 listopada 1942 roku kleryk Józef Łabędź uroczyście przyjął habit zakonny, a święcenia kapłańskie przyjął 28 czerwca 1953 r. W 1966 roku ks. Łabędź ostatecznie sfinalizował zakup terenu pod przyszły dom i drukarnię paulistów na peryferiach Częstochowy w kolonii Grabówka, co pozwoliło na rozpoczęcie funkcjonowania zgromadzenia. Zmarł 2 stycznia 1967 roku. Dziesięć lat po śmierci ks. Łabędzia do Polski przybył z Włoch ks. Innocenzo Dante. Od tej pory Towarzystwo Świętego Pawła rozwinęło się na nowo i trwa do dziś.

Działalność Zgromadzenia w Polsce związana jest z wydawnictwem Edycja Świętego Pawła, które ma swoją główną siedzibę w Częstochowie, natomiast oddziały w Warszawie, Lublinie i Gnieźnie. Jedną z głównych inicjatyw na polu wydawniczym było przygotowanie nowego przekładu Biblii oraz czasopisma dla rodzin Magazyn Familia.

Więcej o naszym rodaku i jego roli w zgromadzeniu księży Paulistów można przeczytać na ich stronie do czego zachęcamy https://www.paulus.org.pl/98,ks-alojzy-labedz