100 rocznica urodzin ks. Józefa Łabędzia SSP

Z okazji 100. rocznicy urodzin ks. Józefa Łabędzia SSP – wywodzącego się z naszej parafii pierwszego polskiego paulisty, Arcybiskup Stanisław Budzik odprawił uroczystą Mszę Św a my gościliśmy OO. Paulistów oraz licznie przybyłe siostry zakonne.

– Jego samotna, dramatycznie trudna misja przyniosła piękne owoce już po 10 latach od jego odejścia. Bardzo pomogła w odrodzeniu zgromadzenia paulistów w Polsce. Jego heroiczna postawa wierności raz wybranemu powołaniu stała się wzorem dla kolejnych pokoleń, dla każdego człowieka, który podejmuje postanowienie, że pójdzie taką, a nie inną drogą – mówił dziś w Łękawicy abp Budzik.

4 R

Ksiądz Józef Alojzy Łabędź urodził się w Łękawicy koło Tarnowa 13 stycznia 1924 roku. Jego ojciec nazywał się Józef Łabędź, a matka Rozalia Stec. 26 sierpnia 1937 roku Józef, jako trzynastoletni chłopiec, wstąpił do Towarzystwa Świętego Pawła.

19 marca 1949 roku Józef Łabędź, jedyny polski paulista, złożył swoje pierwsze śluby zakonne w kaplicy przy ul. Hoene-Wrońskiego 26 na ręce przeora zakonu oo. paulinów z Jasnej Góry – o. Kajetana Raczyńskiego. Przybrał wtedy imiona zakonne Alojzy Maria. Do ślubów tych przygotowała go na specjalnych rekolekcjach siostra Bovetti – Uczennica Boskiego Mistrza.

28 czerwca 1953 Alojzy Maria (imiona przybrane podczas profesji zakonnej czyli ślubów wieczystych) Józef Łabędź przyjął w katedrze Świętej Rodziny w Częstochowie święcenia kapłańskie z rąk biskupa Zdzisława Golińskiego. I tak ksiądz A. M. J. Łabędź został pierwszym polskim kapłanem paulistą. Mszę św. prymicyjną odprawił następnego dnia w sanktuarium jasnogórskim przed obrazem Czarnej Madonny.

2 kwietnia 1966 roku ks. Łabędź ostatecznie sfinalizował zakup terenu pod przyszły dom i drukarnię paulistów na peryferiach Częstochowy w kolonii Grabówka. Transakcja stała się możliwa głównie dzięki pomocy finansowej Domu Generalnego Towarzystwa Świętego Pawła w Rzymie. Na zakupionym terenie o powierzchni czterech hektarów znajdował się sad, ogród i budynek mieszkalny (obecny, tylko rozbudowany, dom Uczennic Boskiego Mistrza przy ul. Pawiej 6). Siostry i ks. Łabędź utrzymywali się ze sprzedaży uprawianych przez nich warzyw i owoców.

10 grudnia 1966 roku ks. Alojzy zasłabł, wrzucając węgiel do piwnicy, i stracił przytomność. Odwieziono go do szpitala gdzie zmarł 2 stycznia 1967 roku. Został pochowany na cmentarzu przy ul. św. Rocha w Częstochowie.

Więcej o ks. Józefie Łabędziu: https://www.paulus.org.pl/98,ks-alojzy-labedz

Na podstawie art: https://tarnow.gosc.pl/doc/8641151.Pierwszy-polski-paulista-pochodzi-z-Lekawicy?fbclid=IwAR3mvnZsJt7xXRTPSoGJGJ2aaCfDhCgJtys7f96VKmaWb2gID8snbuDeFM0